سنجش فشار خون در منزل
نویسنده : مدیر سایت    
سه شنبه 5 تیر 1397
    
بازدید: 315
    
زبان : فارسی
    

شما هميشه نمي توانيد براي چک کردن فشار خونتان به مطب دکتر مراجعه کنيد. اما مي توانيد به راحتي اين کار را در خانه انجام دهيد، مخصوصا زماني که پزشک توصيه کرده باشد به طور منظم فشار خونتان را چک کنيد. حال آموزش چک کردن فشار خون براي شما، يک امر واجب است.
چند نکته براي بررسي فشار خون :

عوامل خاصي به طور موقت باعث به وجود آمدن فشار خون مي شوند. براي مثال عوامل زير باعث افزايش فشار خون مي شوند:

استرس
استعمال دخانيات
ورزش
کافئين
داروهاي خاص

سعي کنيد از اين عوامل در زمان هايي که مي دانيد دچار فشار خون هستيد اجتناب کنيد. همچنين شما بايد در روز حدود يک بار فشار خون خود را بررسي کنيد. شايد پزشک از شما بخواهد چندين بار فشار خونتان را بررسي کنيد تا زمان هايي که دچار نوسان مي شود را پيدا و بررسي کند.
قبل از بررسي فشار خون

يک مکان آرام و بدون سروصدا براي بررسي فشار خونتان پيدا کنيد زيرا بايد به تپش قلبتان گوش بدهيد.
مطمئن شويد که مثانه تان کاملا تخليه شده است و آرام و راحت هستيد. (پر بودن مثانه مي تواند بر روي بررسي و خواندن تاثير بگذارد)
آستينتان را تا روي بازو تا بزنيد يا اگر آستين لباستان تنگ است، آن را در بياوريد.
بر روي صندلي در کنار يک ميز به مدت 5 الي 10 دقيقه استراحت کنيد. بازو بايد در اين هنگام هم سطح قلبتان باشد. درست بنشينيد و کاملا به صندلي تکيه بدهيد. در اين هنگام به هيچ وجه پاهاي خود را روي يک ديگر و به صورت ضربدري قرار ندهيد. همچنين دستانتان را به يک ميز صاف تکيه دهيد تا به صورت 90 درجه قرار بگيرد طوري که کف دستتان رو به بالا باشد.

1-بررسي فشار خون، مرحله به مرحله

مي توانيد يک دستگاه فشار خون دستي يا ديجيتال خريداري کنيد و دستورالعمل آن را به دقت مطالعه کنيد.

مراحل زير به خوبي به شما کمک مي کند تا بتوانيد فشار خون خود را در دست چپ خود اندازه گرفته و آن را بررسي کنيد، روش کار و شرايط براي هر دونوع دستگاه ديجيتال و دستي مشابه است. همچنين با تعويض دست فشار خونتان رابه سادگي براي دست راستتان اندازه بيريد.
2-تعيين محل ضربان

براي تعيين محل ضربان خود مي توانيد انگشت اشاره و ميانه خود را خيلي آرام بر روي مرکز خميدگي مچ دستتان (جايي که شاهرگ در جريان است) فشار دهيد. اگر نمي توانيد محل ضربان خود را پيدا کنيد، سر گوشي ضربان قلب پزشکي را (در دستگاه دستي) بر روي مچ دست خود از طرف داخل قرار دهيد و يا بازو بند فشار خون را (در دستگاه هاي ديجيتال) بر روي يک مکان که شاهرگ در جريان است، مانند بازو ببنديد.
3-اطمينان از بستن بازوبند

بازوبند را بر روي بازو خود ببنديد و سر گوشي ضربان قلب را بر روي مکاني که شاهرگ عبور کرده است قرار دهيد و از درست بودن مکان آن اطمينان حاصل کنيد. (در دستگاه هاي دستي) احتمالا محل درست قرار گيري سر گوشي روي بازو بند توسط يک فلش مشخص شده است. بازوبند بايد حدود 2 الي 3 سانتي متر بالا تر از آرنج قرار بگيرد. براي نگه داشتن آن از چفت يا چسب خود بازوبند استفاده کنيد اما توجه داشته باشيد خيلي محکم نبنديد. سر گوشي ضربان سنج را در گوش خود قرار دهيد و مطمئن شويد که طوري قرار داده شده که بهترين صدا را دريافت ميکنيد. سر ديگر گوشي را بين بازو بند و دست خود بر روي شاهرگ قرار دهيد.
4-باد کردن بازوبند

اکنون زمان اندازه گيري فشارخون توسط بازو بند فرا رسيده است. مراحل زير را به صورت دقيق و گام به گام پشت سر بگذاريد:
عقربه فشار سنج را در دست چپ خود و تلمبه را در دست راست خود قرار دهيد. گوشي ها را نيز در گوش خود قرار دهيد تا صداي ضربان خود را به بهترين نحو بشنويد.
پيچ جريان خروجي هوا را در کنار تلمبه لاستيکي به صورت ساعتگرد بچرخانيد تا بسته شود.
حال تلمبه را در دست خود فشار دهيد تا بازو بند شروع بزرگ شدن کند. احتمالا در اين حالت ضربان خود را در گوشي خواهيد شنيد.
بازو بند را آنقدر باد کنيد تا عقربه فشار سنج عدد 30 را نشان دهد. اين فشار باعث بسته شدن رگ هايتان خواهد شد و ديگر صداي نبز خود را نخواهيد شنيد.
حال بايد والف و پيچ جريان برگشتي هوا را در کنار تلمبه به آهستگي باز کنيد تا هوا به آرامي از بازو بند خارج شود. چشمان خود را کاملا به عقربه ي فشارسنج بدوزيد. عقربه بايد با هر ضربان قلب حدود ?-? درجه افت کند. پس از باز کردن آرام والف اولين ضرباني را که شنيديد، عدد فشار آن را به خاطر بسپاريد. اين عدد ضربان انقباضي قلب شماست.
پس از شنيدن اولين ضربان قلب به دقت به صدا گوش فرا دهيد. به محض اينکه صداي ضربان قطع شد عدد مرتبط را در فشار سنج بررسي کرده و به خاطر بسپاريد. اين عدد انبساطي ضربان قلب شماست. (عده اي به محض شنيدن ضربان دوم عدد را يادداشت ميکنند که صحيح است)
پس از گذراندن مراحل بالا با بازوبند را به کلي خالي کرده و بازوبند را از دست خارج کنيد.

نکته اول
در صورتي که مراحل بالا به درستي پيش نرفت، بازو بند را در حالت فشار دست رها نکنيد. به سرعت بار آن را خالي کرده و پس از يک الي دو دقيقه دوباره امتحان کنيد.
نکته دوم
در صورتي که صداي ضربان را در گوشي نشنيديد، بازوبند را از دست خارج کرده و به بازو هايتان استراحت دهيد. پس از گذشت يک الي دو دقيقه دوباره امتحان کنيد. اينبار محل گوشي را در زير بازو بند کمي جابجا کنيد.
نکته سوم
باز کردن پيچ تخليه هوا به آرامي ميتواند قدري نيازمند تمرين و زمان بر باشد. پس نااميد نشويد و اين کار را تمرين کنيد.
5-مراحل و شرايط فشار خون

در زير مراحل و شرايط فشار خون در قالب يک جدول به صورت اختصاصي تهيه و تدوين شده است. در صورتي که در مرحله دوم يا شرايط سبز قرار نداريد حتما پزشک خود را از اين موضوع مطلع کنيد.


6-حواستان به فشار خونتان باشد

حال که نحوه اندازه گيري فشار خون خود را آموختيد ميتوانيد به صورت دائمي آن را تحت نظر قرار دهيد. و يا در شرايط خاص فشار خون خود يا ديگران را بگيريد. اما نکته مهمي که بايد به ياد داشته باشيد اين است که پس از خريد دستگاه (چه دستي و چه ديجيتالي) ابتدا حتما به يک پزشک مراجعه کنيد و از صحت و سلامت دستگاه خود اطمينان حاصل کنيد.

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.